Skolekirketjenesten kilden

Kirker på Sjælland

Der er over 2000 kirker i det danske kongerige og mange af dem ligger på Sjælland. Nogle af kirkerne på Sjælland er særlig unikke og er helt sikkert et besøg værd. Den ser vi nærmere på her.

Vor Frelsers Kirke i København

Vor Frelsers Kirke er verdenskendt for sit snoede spir, der hæver en højt over Københavns tage, hvis man vælger at gå op af den snoede trappe med de 400 trin. Spiret blev indviet i 1752, men selve kirken er ca 60 år ældre end tårnet. Udsigten fra toppen af spiret er fænomenal, men kan ikke anbefales til nogen med højdeskræk

Islev Kirke i Rødovre

Islev Kirke i Rødovre er et eksempel på en nutidig moderne kirke. Kirken er tegnet af arkitekt ægteparret Johannes og Inger Exner, som har tegnet rigtig mange af de nyere danske kirker. Islev kirke blev indviet i 1970 og er en moderne kirke, hvor kirkerummet bryder med traditionerne og åbner op, så kirken både indeholder kirkerum og sal samt pejsestue og flere mindre kontorer. 

Metal spiller en afgørende rolle i designet af denne moderne kirke – metal og lys sat sammen med mursten. Helt sikkert et besøg værd

Fanefjord kirke på Mom

Fanefjords kirke på Møn er muligvis ikke Sjælland, men der går en bro til Sjælland, så vi har valgt at nævne den alligevel, fordi den byder på nogle fantastiske kalkmalerier. Kalkmalerierne anses for at være nogle af de bedst bevarede, vi har i dag. De var indtil begyndelsen af 1930erne dækket af et lag af hvid maling, men er i dag blottet igen til stor glæde for de besøgende.

Danske kirker er en del af vores historiske arv og det er spændende at besøge de forskellige kirker i Danmark, men også at besøge vores kirkegårde, hvor gravstenene ofte giver os et indtryk af hvem, der kom før os.